top of page
WhatsApp Image 2024-04-15 at 18.59.14.jpeg

התבוננות לאחור של ילדים של שורדי שואה ("דור שני")
במחצית השנייה של חייהם (
הרצאה בתיאום)

ד"ר רוני דוניץ

1_edited_edited.jpg

"הדור השני לעולם לא ידע מה שהדור הראשון מכיר בגופו, אך מה שהדור השני מכיר טוב יותר מכל אחד אחר הוא את הדור הראשון."

(בוקייט, 2002)

  • כיצד היה לגדול כילד של הורים שעברו את הג'נוסייד הקטלני ביותר בהיסטוריה המודרנית - השואה של העם היהודי?

  • איך בני הדור השני במחצית השנייה של חייהם רואים את ההשפעה של השואה על מסע חייהם, על ההתפתחות והבחירות האישיות שלהם במהלך חייהם?

  • אילו מסרים נושאים הדור השני איתם מהוריהם וכיצד הם רואים את המורשת שהם מעבירים לדורות הבאים?

  • מהו החיפוש הקיומי למשמעות הנוכח אצל רבים מבן הדור השני וכיצד הוא בא לידי ביטוי?

מה קורה במחצית השנייה של החיים?

היום, כמעט כל בני ובנות הדור השני נמצאים בטווחי גילאי ה- 50, ה-60 וה-70. הם יכולים להתבונן מתוך חכמת ניסיונם בחיים על מנת להבין את ההתמודדות, האתגרים וההישגים האדירים של הוריהם, שורדי השואה.
הדור השני הוא דור "הציר" (מונח שהוטבע על ידי הסופרת הידועה, בת הדור השני, היהודית האמריקאית-פולנית, אווה הופמן).

כ"דור הציר", הדור השני הם האנשים שהיו בקשר הקרוב ביותר לאלה שחוו בגופם ובנפשם את השואה, הם הם אלו שיכולים לדבר על הרגעים האינטימיים של שתיקה, וגם על התחושה העמוקה של העברת-מורשת שהם חווים בתוכם.

הדור השני הם היום הסבים והסבתות של הדור הצעיר, והם עדיין ה"צירים": הפותחים וסוגרים את הזיכרונות, ההתמודדויות, התקווה, השאיפה והמחויבות של הוריהם "לבחור בחיים",  על ידי הבאת חיים חדשים והדבקות לשמירת המשך החיים. הדור השני נושא את הלפיד כאשר האחריות לזכור ולא לשכוח מועברת לצאצאיהם.

צפו בקטע מתוך הצגת עבודת הדוקטורט שלי:

ההרצאה: התוכן והמהות

ההרצאה הזאת מתבססת על עבודת המחקר שעשיתי לדוקטורט, שכללה ראיונות אישיים עם ארבעים ואחד מהדור שני מאחת-עשר מדינות שונות. ההרצאה משקפת את ההתנסות והמסע שלי כחוקר איכותני שהוא גם בן הדור השני, באינטראקציה עם אחרים הדומים לי, מצד אחד, ושונים ומגוונים בדרכים רבות, מצד שני.

 

בזמנים  אלה, שהם הטראגיים ומסוכנים ביותר לישראל ולעם היהודי מאז השואה, אני מזמין אנשים המתעניינים בנושא להשתתף בחקירה משמעותית זו, לשיח החשוב, לרפלקציה ולמחויבות לשמירת הזכירון והעברת המורשת המקודשת לדורות הבאים.

"אתם [הדור השני] הצלחתם להפנות מחדש את העצבות שלכם, את הכעס שלכם, את הזיכרונות שירשתם לפעילות הומניסטית כמו רפואה, משפטים, פעולה חברתית, חינוך, ופילנתרופיה.  במילים אחרות, אתם באמת הילדים הראויים של הוריכם".

(אלי ויזל)

Ocean

ד"ר רוני דוניץ,  לאחרונה, בגיל 64, הוענק לרוני דוניץ את תואר הדוקטורט בפילוסופיה ב"לימודי-תבונה", על סמך התיזה "התבוננות אחורה של ילדים של שורדי שואה במחצית השנייה של חייהם על ניסיון חייהם".


עבור רוני זה היווה שיא של שנים של התעניינות וחקירה בחייו אודות סיפורו של אביו, מרדכי דוניץ ז"ל, ששרד את השואה, את הטבח בעיירתו, מחנה העבודה והפרטיזנים בבלארוס במהלך השואה. רוני נולד וגדל בארה"ב, עד שהוא קבע את ביתו בישראל לפני למעלה מ-30 שנה. רוני חי חמש שנים במזרח אסיה בשנות העשרים שלו, שם התאמן באומנויות לחימה ובפילוסופיות המזרח. הוא בעל וותק של מעל 20 שנים בתחום האימון האישי, הנחיית קבוצות וסדנאות מסוגים שונים, והתמחות ב"קוצרים ברינה", תכנית לטיפוח התבונה של הגיל.

 

בשנים האחרונות, הוכשר ומתמקד רוני ב"לוגותרפיה", (טיפול מבוסס- משמעות), שפותח על ידי ד"ר ויקטור פרנקל, הפסיכיאטר המפורסם, הפילוסוף, ניצול השואה ומחבר הספר הידוע "אדם מחפש משמעות". רוני משתדל תמיד לצעוד לפי תובנת אביו שאמר: "החיים יקרים, עלינו לעשות את הטוב ביותר איתם."

לקריאה נוספת עליי באתר הבית: https://www.wisdom-opportunity.com/

Ronnie photo 3.jpg

"התרשמתי מההרצאה המקיפה והמעשירה שלך. זיהיתי והבנתי כל כך הרבה מהחוויות והתגובות של הדור השני. תודה על העבודה הקשה שלך לחקור ולשתף את קולות הדור השני."

פפי מרגוליס, ארה"ב

"ההרצאה השפיעה עלי בצורה עמוקה מאוד [כדור שני]. קשה לי לדבר כעת."

אד שטיין, ארה"ב

״תודה רוני על הרצאה מעמיקה אשר פגשה אותי ברבות מתחנות חיי. הארת נקודות  שכעת מובנות אחרת. דברים התחדדו, נרגעו וחלקם עוררו שאלות ומחשבות חדשות. אין ספק שהמבט לאחור חשוב מאוד ומשפר את חיי בהווה ובעתיד״.

מיכל שלתיאל, ישראל

"ההרצאה שלך הייתה מושלמת, כל כך מקיפה, כל כך אמיתית! הבית שלי היה מקום קשה מאוד, לא היה דיבור בכלל. היום הדברים נראים כל כך שונים. תודה על העבודה החשובה מאוד שעשית!"

פ.ב., צרפת-ישראל

"תודה על ההרצאה הנהדרת היום ועל העבודה הגדולה שאתם עושים שם."

א.נ.מ., רואנדה

"מאז ששמעתי את ההרצאה שלך, נתתי המון מחשבה לזה ושיתפתי אותה עם הרבה אנשים. אני לא מפסיקה להתפעל מכמה משותף יש ביננו, הדור השני. הבעת את החוויות והמחשבות שלנו בבירור נפלא."

סנדי דרוק, קנדה

"רוני תודה! התרגשתי מאוד מההרצאה שלך ואני רוצה להודות לך על המחקר ועל השיתוף שלך בצורה כל כך נדיבה."

מרים סוס OAM, אוסטרליה

"עזרת לי להבין טוב יותר את התופעה של פוסט-טראומה של הניצולים. פגשתי בני הדור השני בעבודתי בעבר ועכשיו אני יכול להתחבר יותר טוב לקשיים האישיים שלהם. אני מצטער שלא היו לי את התובנות האלה באותו זמן."

נ.ב., בריטניה

"רוני, ברכותיי! ההרצאה שלך הייתה באמת חזקה מאוד!"

תמרה ורשיצקיה, בלארוס

"ההרצאה הייתה מרגשת מאוד! מועברת היטב ומקצועית ביותר. עשית עבודה גדולה וחשובה. אביך ואלפי אחרים ללא ספק היו גאים לדעת שזוכרים ומכבדים את מסע חייהם"

ג'רמי-קראוס, ארה"ב

"תודה שוב, רוני היקר. עד שהגעתי לגיל 40, חשבתי שאני לא נורמלי ויש לי הקלה לראות שלא רק אני סובל מהתכונות האלה.."

אנונימי

"כל הכבוד! תודה על הרצאה מאוד מלמדת ומעשירה."

אווה וסדז, הונגריה-ישראל

"תודה רבה רוני, מצאתי את המפגש שלנו חשוב ומאוד מעשיר."

י.ק., אוסטרליה

"מאוד מרשים וחזק. עבודה מדהימה. תודה ששיתפת"

אליס סינר, ארה"ב

image.png

אני מזמין אתכם להרצאה על סיפור מרתק של דור שלם הנושא את המורשת של העבר עם התקווה לעתיד.
הרצאה המלמדת על התמודדות, חיפוש משמעות ולקיחת אחריות לספר את הסיפור של ההורים ששרדו את השואה.
סיפור שחייבים לזכור ואסור לשכוח. 

מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ואחזור אליכם לתיאום הרצאה.

לתיאום הרצאה:

bottom of page